ABD'ye İhracatta Yeni Rekor: Ocak-Kasım İhracatı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

December 28, 2022 3 minute read

Türkiye, ocak-kasım döneminde ABD'ye 13 milyar 216 milyon dolar ile tüm zamanların rekorunu kırarak en büyük ikinci ihracat pazarı oldu.

abd-ye-ihracatta-yeni-rekor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu miktar 2021'in aynı dönemine göre yüzde 14,8 artış gösterirken, ABD'nin Türkiye'nin dış satımındaki payı yüzde 5,71 oldu.

ABD, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke oldu. Önde gelen sektörler arasında kimyevi maddeler ve mamulleri 1 milyar 439 milyon dolar ile birinci sırada yer aldı, otomotiv endüstrisi 1 milyar 334 milyon dolar, çelik sektörü 1 milyar 170 milyon dolar ve mücevher sektörü 936 milyon 855 bin dolar ile takip etti.

Türkiye'nin ihracatını değer bazında en fazla artıran ülkeler arasında ABD 1 milyar 699 milyon dolar ile ikinci sırada, Rusya Federasyonu ise 1 milyar 951 milyon dolar ile birinci sırada yer aldı.

"ABD'nin, kısa zamanda Türkiye'nin en önemli ihracat pazarı olmasını bekliyoruz"

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Genel Başkanı Süleyman Sanlı, verilere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıl sonu itibarıyla Türkiye'nin ihracatının 15 milyar dolara yaklaşmasını, karşılıklı ticaretin ise 27-28 milyar dolar olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

ABD'nin Türkiye'nin ihracat pazarında en önemli ikinci ülke konumuna geldiğini dile getiren Sanlı, "Daha önce dördüncü sıradaydı şu anda ikinciliğe yükseldi. Kısa sürede içerisinde de liderliğe yükselmesini bekliyoruz." dedi.

Sanlı, ABD'nin Türk çelik ve alüminyumuna getirdiği ilave gümrük vergisinin 1,5 milyar dolarlık ihracat hacmine ket vurduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu karar farklı ülkeler için de getirilmişti. Daha sonra ikili müzakerelerle Japonya ve Hindistan bu kararı kaldırttı. Biz ise eski ABD Başkanı Donald Trump'ın getirdiği ek gümrük vergilerini Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) şikayet etmiştik. DTÖ, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerden çelik ve alüminyum ithalatına getirilen ek gümrük vergilerinin küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğine hükmetti. Ancak ABD yetkilileri bu kararı tanımayacağını açıkladı."

Sanlı, Türkiye'nin de ABD'nin farklı ürünlerine uyguladığı ilave gümrük vergileri olduğunu, bunlar arasında SUV otomobiller, lüks jipler, motosikletler, tütün mamulleri gibi ürünler yer aldığını bildirdi.

Süleyman Sanlı, "Bu vergilerin karşılıklı kaldırılması için Türkiye ve ABD'nin ticaret bakanlıklarının karşılıklı görüşmeleri var. Türk çelik ve alüminyumuna getirilen vergilerin kaldırılması halinde bugün 20 milyar dolarlar seviyesine hemen kavuşuruz. Hatta 2023'te ihracatımızın 25 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyoruz." yorumunu yaptı.

"ABD'li şirketler Türk tedarikçilerle çalışma konusunda hevesli, Çin'e alternatif tedarikçiler arıyorlar"

Kendilerinin ABD Ticaret Odası'na (US Chambers) bağlı olduklarını dile getiren Sanlı şunlara dikkati çekti:

"Sürekli görüşüyoruz. Onlar da Türkiye'ye konulan bu yasakların kaldırılmasını ve Türkiye'nin güvenli tedarikçi ülkeler listesine eklenmesini talep ediyor. F-35 programından çıkarıldığımızda programın yüklenicisi Lockheed Martin bile Türkiye'ye bu konuda kısıtlama uygulanmaması için ciddi bir lobi çalışması yaptı ancak muvaffak olamadı. Lockheed Martin de Türk tedarikçileri istiyordu. ABD'li şirketler de Türk tedarikçiler ile çalışma konusunda hevesli.

Çünkü pandemi öncesi ticaret savaşları, salgın döneminde Çin'in yaptıkları, pandemiyi fırsata çevirme gayreti nedeniyle ABD'de hem federal hem şirketler hem de tüketici piyasalarında bir Çin şüpheciliği meydana geldi. Artık Çin malları rağbet görmüyor. Bu konuda güvenli tedarikçi arayışındalar."

"Mobilya sektöründe ciddi fırsatlar var"

TABA-AmCham Genel Başkanı Sanlı, Türk iş insanları için şu anda ABD'de hangi sektörlerde fırsatlar olduğuna ilişkin, "Mobilya sektörünün önünde çok ciddi fırsatlar var. Bu sektörde ABD pazarına bizim üyelerimizden de önemli girişler oldu. Burada şirketlerimizin kendi isimleriyle pazarı girmesi çok değerli." diye konuştu.

Lojistik ve e-ticarette de önemli yatırımların söz konusu olduğunu dile getiren Sanlı, "ABD'de deri, kozmetik, teknik tekstil, medikalde, sağlık turizmde önemli fırsatlar var." açıklamasında bulundu.